11 událostí v roce 2013

09.01.2013 09:45

 

 1. Centrální banky budou pokračovat v masivní uvolněné politice. Fed, ECB, BoJ a další centrální banky budou pokračovat v maximálně uvolněné měnové politice a dál budou rozšiřovat své programy nákupů dluhopisů, protože žádné zázračné oživení ekonomik nenastane. Dočkáme se tak dalších kol QE v USA (tam půjde o navýšení programu) a v Japonsku (tam lze čekat obdobu QEternity), jejichž jediným účinkem bude nafukování bubliny na akciových trzích. Je možné, že nové vedení BoJ v Japonsku tvořené loutkami nového premiéra Abeho, sáhne i k přímé monetizaci dluhu.
 2. Čína bude dál zpomalovat. Analytici hýří ohledně Číny optimismem a tvrdí, že Čína už pravděpodobně dosáhla svého dna. Nemyslím. Problémy Číny jsou vážnějšího charakteru než jen „kýchnutí“, které dosud předvedla. Potíže se týkají bankovního sektoru, velmi nezdravé struktury hospodářství a neefektivního využívání kapitálových zdrojů. Čínská centrální banka sáhne k dalším opatřením na podporu ekonomiky, nové programy představí i nové vedení země.
 3. Angela Merkelová dostane v Německu na frak. Protože se hospodářská situace v Německu k údivu Merkelové a jejích kamarádů z Bruseli nebude zázračně zlepšovat a Německo na dalších summitech po prvotních rozhodných NE opět ustoupí tlaku eurohujerů, němečtí voliči pošlou CDU do... opozice. Vlády se chopí SPD a vůbec nic se nezmění.
 4. Euro posílí proti dolaru na 1,40. Rok 2013 bude rokem nafukování bubliny na akciových trzích a rázným příklonem k riziku. To podpoří i nákup rizikových měn včetně eura, které vylétne proti dolaru, jenž bude trpět kvůli šílenému kvantitativnímu uvolňování v USA (nákupy dluhopisů za 85 miliard dolarů měsíčně!!!).
 5. Míra nezaměstnanosti v USA klesne na 6,5 %. Z amerického trhu práce odejde tolik lidí, že se podaří snížit míru nezaměstnanosti na 6,5 %. Hospodářská situace ale zůstane nevalná, Fed proto bude pokračovat ve své šílené měnové politice a snaze povzbudit ekonomiku. Fedu budou radit i ekonomové z BoJ, kteří mají s podporou ekonomiky extrémně uvolněnou měnovou politikou bohaté a nadmíru pozitivní zkušenosti.
 6. DAX překoná hranici 8 tisíc bodů, S&P500 vzroste na 1 600 bodů. Akciové trhy budou i nadále doufat v zázrak a likvidita z nákupu státních dluhopisů Fedem bude proudit primárně do akcií. Ziskovost firem i tržby budou klesat, ale naděje v zázrak zvítězí. Trhy se enormně vzdálí realitě.
 7. Americké ministerstvo financí vydá bilionovou platinovou minci. Obamovi se nápad na vydání platinové mince, která by zázračně „vyřešila“ problém s veřejným dluhem USA, náramně líbí a je to mnohem pohodlnější řešení než handrkování s Republikány. Po zdráhání tak Obama nakonec toto (ne)řešení posvětí (zvlášť poté, co tento nápad přivítal Obamův kamarád Krugman).
 8. Japonský jen oslabí proti americkému dolaru na úroveň 95 (95 jenů za 1 dolar). V závodech BoJ vs. Fed o šílenější měnovou politiku nakonec zvítězí japonský jen a podaří se mu oslabit proti dolaru o více než 10 %. Koneckonců, pokud jste někdy viděli japonské televizní soutěže, musíte uznat, že Japonci mají nejšílenější nápady na světě. Japonské ekonomice toto šílenství nijak nepomůže, naopak.
 9. Zlato se odporoučí k hranici 1 500 dolarů, stříbro se podívá pod hranici 25 dolarů za unci. Zlato upadne do nelibosti a po 12 letech poprvé klesne. Důvodem bude euforie na akciových trzích a totální příklon k risk-on. Zlatu nepomůže ani mimořádně uvolněná měnová politika Fedu a Roubini s Krugmanem si budou notovat, jak říkali, že zlato je relikt minulosti, do kterého mohou investovat jen ignoranti a ekonomičtí analfabeti (za pár let budou nechápavě koukat, jak tento relikt překonává jeden rekord za druhým, a vysvětlovat, že je to bublina). U stříbra bude situace ještě horší, protože kromě investiční poptávky klesne také průmyslová a spotřebitelská poptávka.
 10. Míra nezaměstnanosti ve Španělsku se přiblíží 30 %. Hranici 30 % zřejmě nepřesáhne, ale vzhledem k očekávanému poklesu nebo stagnaci se nebudou ve Španělsku vytvářet pracovní místa a naopak budou zanikat uměle vytvářená místa (velký prostor k propouštění je například v bankovnictví).
 11. Petr Nečas se ožení s Karolínou Peake.

11 událostí v roce 2012: vyplnily se body 1, 2, 3, 6, 7 (částečně), 8, 10 (polovina)