11 událostí v roce 2012

28.01.2012 13:11

 

 1. Evropa a Spojené státy upadnou do stagnace. Jižní evropské ekonomiky si nejprve projdou recesí, u Německa k ní dojít nemusí. Jde o dlouhodobější proces založený na dlouhodobě uvolněné měnové a fiskální politice, který se v důsledku projeví v neefektivnosti měnových stimulů. Evropské země navíc aktuálně nemohou počítat s rozsáhlejšími fiskálními stimuly. Stagnace bude mít podobu vývoje japonské ekonomiky v 90. letech minulého století.
 2. Čína začne rychleji zpomalovat, což se projeví na cenách průmyslových komodit. Předpovědi zpomalení nebo recese v Číně se objevují pravidelně každý rok. Jednou to vyjít musí :-). Je pravdou, že v Číně existují velmi silné mikroekonomické a makroekonomické nerovnováhy, které se neprojevují především kvůli polštáři v podobě vysokých úspor. Vzhledem k vývoji světové ekonomiky je pravděpodobné, že dojde ke zpomalení i v Číně.
 3. Zemní plyn se odrazí od současných úrovní a výrazně (překročí hranici 3 USD) během roku posílí (zejména kvůli omezením na straně nabídky). Růst bude tlumit vývoj světové ekonomiky, tedy poptávková strana. Na ceny zemního plynu by to však nemělo mít takový vliv jako na jiné komodity.
 4. Světové akcie neskončí výš, než byly na začátku roku. Odhad vychází z očekávaného vývoje světové ekonomiky. Akciové trhy zřejmě budou růst první pololetí, vývoj by se měl radikálně otočit ve druhé polovině roku a vymazat všechny zisky.
 5. Euro oslabí proti dolaru na hodnotu 1,10. Hlavním důvodem zde bude opětovný odklon od rizika a útěk k bezpečným aktivům. V průběhu roku se jasně ukáže, že politická řešení v podobě eurovalů a uvolněné měnové politiky nefungují, protože neřeší podstatu problému, kterou není nedostatek prostředků a nedůvěra, ale systémové selhávání států sociálního blahobytu.
 6. Zlato nepřesáhne hranici 2 000 dolarů, spíš bude blíž hranici 1 500 dolarů za unci. Zlato bylo dlouho mým investičním favoritem, použil jsem jej v létě v roce 2007 jako hlavní investici pro nadcházející recesi, která přišla jen o pár měsíců později. Od té doby, tzn. za 4 roky, cena zlata vzrostla o 170 procent (zlato jsem tehdy kupoval zhruba za 650 dolarů). Zlato je přitom jednou z mála komodit s důlní těžbou, u které neustále roste těžba a zvyšuje se nabídka. Aktuální cenová hladina navíc podporuje další investice do průzkumu a zvyšování těžby. Roste pochopitelně i poptávka, ale investoři jsou na zlato nyní mnohem citlivější a v případě návratu nejistoty a odklonu od rizika upadne v nemilost i zlato. Zlato poroste pouze tehdy, pokud se nenaplní mé očekávání opětovného zvratu ve vývoji akciových trhů a nedojde k návratu nejistoty.
 7. Řecko vyhlásí bankrot, čímž začne i rozpad eurozóny. Řecko pochopitelně fakticky již zkrachovalo, ale protože za něj platí závazky jiní, neměl tento krach na trhy v podstatě žádný dopad (kromě krátkodobého dvouměsíčního poklesu světových trhů). Řecko čeká „oficiální“ bankrot se všemi důsledky, které bankrot má.
 8. Španělsko požádá o poskytnutí pomoci ze záchranných fondů. Španělská ekonomika je nepochybně v recesi, trpí mimořádně vysokou nezaměstnaností a nebude schopná splnit svůj závazek ke snížení rozpočtového deficitu. Španělsko navíc vyzývá ke zvýšení zdrojů v ESFS, čímž nepřímo říká, že bude potřebovat pomoc.
 9. Švýcarsko opustí „peg“ franku k euru. Umělé udržování jakéhokoliv kurzu se nikdy žádné ekonomice nejenže nepodařilo, ale ani jí to neprospělo. Švýcarsku by se to mohlo podařit jen za cenu enormní měnové expanze franků, což by ale švýcarskou ekonomiku výrazně poškodilo a nedává to smysl. Bylo by to pro Švýcarsko Pyrrhovo vítězství. S tímto nápadem navíc přišel bývalý guvernér SNB, a ačkoliv se SNB aktuálně bije v prsa, že bude tento „peg“ (ve své podstatě to není klasický peg, proto v uvozovkách) bránit, jeví se mi to spíše jako mediální hra.
 10. Ropa Brent se propadne pod hranici 100 dolarů, lehká ropa klesne pod 90 dolarů. Pokles ropy by se měl dostavit se zpomalením čínské ekonomiky, která sice výrazně uvolnila svou měnovou politiku, ale ta bude mít na hospodářství dopad nejdříve v příštím roce. Je navíc otázkou, jaké bude mít důsledky. Proti ropě bude hrát i posilující dolar (byť bude posilovat trochu paradoxně).
 11. Rehna, van Rompuye, Barrosa a Junckera, společně ve stejnou sekundu, trefí z bankrotu Řecka šlak. Tohle mě bude vážně mrzet. Tyto mušketýry Evropy, kteří ji bránili svými vlastními génii, budeme všichni moc postrádat.