Výzva ECB! Šmankote, dělejte něco (=čarujte)!

15.05.2013 14:54

Prosluněná středa přinesla na trhy dávku makrodat z Evropy, konkrétně vývoj HDP v 1. čtvrtletí. A data nedopadla vůbec dobře. Francie je znovu v recesi, Německo mezičtvrtletně sice vzrostlo, ale čekalo se víc (kompletní statistika: vývoj HDP v 1. čtvrtletí). I rozhodli se experti ze Societe Generale, že je na čase, aby ECB skončila se svou restriktivní měnovou politikou (konkrétně prohlásili, že by měla skončit se snižováním své bilance).

 

Růst HDP (mezičtvrtletní, v %)

Země

2013 Q1

2012 Q4

2012 Q3

2012 Q2

Německo

0,1

-0,7

0,2

0,2

Francie

-0,2

-0,2

0,1

-0,2

Španělsko

-0,5

-0,8

-0,3

-0,4

Itálie

-0,5

-0,9

-0,2

-0,6

Eurozóna (EA17)

-0,2

-0,6

-0,1

-0,2

 

 Eurozóna se nachází v dvojité recesi (alespoň podle HDP) od druhé poloviny roku 2011 a nijak zvlášť se situace nelepší. Naopak, meziroční pokles HDP eurozóny dosáhl 1 %, což indikuje, že se situace v eurozóně nejenže nezlepšuje, ale zhoršuje. Experti ze SocGen proto navrhují japonskou cestu. To, co se dělalo doteď, je potřeba dělat ve větší míře a pak teprve nad tou otravnou recesí zvítězíme. Amen.

Bilance ECB dosáhla svého vrcholu v červnu loňského roku, kdy překročila hranici 3,1 bil. eur. Do března tohoto roku klesla na 2,6 bil. eur. Komerční banky totiž ECB splácejí úvěry, které jim ECB poskytla v uplynulých letech. A splácejí je předčasně a naprosto dobrovolně. Podle Societe Generale tak má ECB komerčním bankám zřejmě peníze vnutit, když je samy banky nechtějí (pravděpodobně apelují na nákupy dluhopisů, ale to na věci nic nemění). Co je ale důležitější, bilance ECB je oproti roku 2008, kdy začala do ekonomiky „pumpovat“ peníze dvojnásobná! Zdvojnásobení bilance ECB během 4 let je tak podle SocGen málo, je potřeba přitvrdit, zřejmě ve stylu japonské centrální banky, která chce svoji bilanci zdvojnásobit během 2 let. Navzdory tomu, že (zejména) do bank přiteklo z ECB enormní množství peněz, žádné reálné zlepšení hospodářské situace se nekonalo. Proč se například experti ze SocGen nezamyslí nad tím, jestli to náhodou není tím, že tohle „řešení“ problémů eurozóny žádným skutečným řešením není?

Výzva ke zvýšení bilance ECB v sobě ukrývá jeden z největších ekonomických mýtů, který se stále s velkou slávou šíří médii. Totiž, že uvolněná měnová politika může vyvolat hospodářský růst (min. krátkodobě). Nemůže, nikdy, za žádných okolností. Může vytvořit iluzi růstu, která je ale ve skutečnosti čistým plýtváním výrobními zdroji a která skutečnému hospodářskému růstu brání (kromě toho si pánové ze Societe Generale navíc pletou hospodářský růst s růstem HDP, protože tyhle dvě veličiny spolu mají pramálo společného). Manipulací s úrokovými sazbami a cenami aktiv skutečně nelze opravit chyby, kterých se podnikatelé a lidé dopustili v předchozím boomu. Vytváří se tím pravý opak, který můžeme aktuálně sledovat na akciových trzích, kde se v plné kráse vytváří nová, ještě krásnější bublina.