Výhled na páru EURUSD

27.01.2012 17:44

Dnešní makroekonomické výsledky z USA a už konečně trochu reálné informace ohledně podmínek haircutu řeckého dluhu podporují růst eura v následujících dnech. Euro už koneckonců dnes roste. Růst HDP ve 4. čtvrtletí 2011 v USA zvýšil pravděpodobnost dalšího kvantitativního uvolňování amerického Fedu (navíc oslabil "agregátní poptávku" a tedy zvýšil relativní měnovou expanzi v USA), zatímco rýsující se dohoda o odpisu řeckého dluhu představuje základ pro další záchranný balíček Řecku, což trhy vnímají obecně pozitivně (krátkodobé uklidnění). Tyto dvě události působí rozhodně pro euro. Lze předpokládat, že euro posílí až nad hranici 1,32. S dalším posilováním bych ale nepočítal, protože velmi pravděpodobně přijde všeobecná korekce.

Z delšího hlediska je výhled pro euro stále negativní. I kdyby došlo k odpisu 100 % řeckého dluhu, situaci Řecka to nezmění. Situaci vyřeší až skutečný státní bankrot. Kromě toho už všem pomalu dochází, že další pomoc bude potřebovat i Portugalsko. Ve velmi špatné ekonomické situaci je i Španělsko, které podle mě rovněž požádá tento rok o pomoc. 

Americká ekonomika se navzdory nepřesvědčivým výsledkům HDP za 4. čtvrtletí vyvíjí mnohem lépe než evropské ekonomiky, navíc je pravděpodobné, že trh momentálně nevnímá druhé kolo LTRO v Evropě (půjčky ECB bankám). Ještě v delším horizontu by měly ekonomiky pomalu přecházet do stagnace, což bude investory tlačit do bezpenějších měn (dolar je tak zkrátka vnímán a nic nenaznačuje, že by se to mělo změnit). Pokračující hospodářské problémy v Evropě jsou vůbec tím nejdůležitějším faktorem, který bude mluvit v neprospěch eur proti dolaru.

Tento rok by mělo euro nakonec proti dolaru klesnout až k úrovni 1,10. Dlouhodobějšímu shortu nahrává i doporučení Goldman Sachs na nákup eur proti dolaru (GS je známá svými "geniálními" doporučeními).