VCM Global Opportunities a VCM Global Macro - podrobnější informace

01.11.2011 12:34

 

VCM Global Opportunities

VCM Global Opportunities je modelové portfolio, která má plnit úlohu benchmarku pro portfolia s agresivní strategií. Jedná se o aktivně spravované portfolio, které se bude snažit využívat aktuálních příležitostí. Protože však nepreferuji časté změny ve složení, budou se změny pravděpodobně provádět výhradně při celkové změně výhledu.

Portfolio není z hlediska typu aktiv nijak omezeno, takže může být podle aktuální situace investováno do různých typů aktiv. Převážně však bude využívat indexových fondů (ETF) s různým zaměřením (akciové, komoditní, měnové; dluhopisové vzhledem k pravděpodobnému vývoji spíše ne), a to i fondy, které využívají pákový efekt. Bude využívat i shortové investice. Naopak nebude investovat do finančních derivátů, komodit (v podobě přímých investic) ani do akcií jednotlivých společností. Z geografického hlediska nejsou investice omezeny.

Aktuální složení portfolia:

(investice mohou být shortové a s pákovým efektem; není uváděná hotovost, procentuální podíly jsou vztaženy k investované částce)

Základní kovy

16,2 %

Zemědělské komodity

16,4 %

Akcie emerging markets

10,1 %

Akcie finančního sektoru

19,5 %

Zlato

4,5 %

Americké akcie

11,2 %

Evropské akcie

6,9 %

Euro

15,2 %

 

Počáteční hodnota (1. 9. 2011): 100 000 USD

Hodnota k 1. 11. 2011: 101 145 USD

 

---

VCM Global Macro

Cílem fondu VCM Global Macro je maximální zisk při minimálním možném riziku. Strategie počítá se zvýšeným rizikem, na které jsou investoři upozorněni. Fond využívá k dosažení zisku všechny možné strategie včetně krátkých prodejů a maržového obchodování. Cílem jsou investice na celém světě se zaměřením na akcie v USA, Evropě a jihovýchodní Asii, průmyslové a zemědělské komodity a měny (i exotičtější).

Při investicích fondu se aplikuje celosvětový „makroekonomický“ přístup vycházející z analýzy hospodářského cyklu v jednotlivých klíčových regionech doplněný o analýzy jednotlivých komodit. Z hlediska analytického přístupu jde o fond řízený podle „rakouské ekonomické teorie“. Fond není matematický, nepoužívá matematické modely a nikdy je používat nebude. Vzhledem k dlouhodobým zkušenostem se budou používat primárně indexové investice, naopak se nepočítá s vyhledáváním nejlepších akcií a podobnými obskurními praktikami.

Instrumenty:

  • akcie (Čína, Hong Kong, Singapur, Malajsie, Jižní Korea, Taiwan, USA, Německo, Francie, Velká Británie, Švýcarsko, Rusko, Brazílie)
  • dluhopisy (státní i firemní)
  • komodity (hliník, měď, zinek, olovo, nikl, cín, káva (Arabica), kakao, cukr, bavlna, pšenice, kukuřice, rýže, sojové boby, sojová moučka, ropa (WTI i Brent), zemní plyn, zlato, stříbro, platina, paladium)
  • měny (americký dolar, euro, jen, švýcarský frank, maďarský forint, australský dolar, novozélandský dolar, hongkongský dolar, renminbi)
  • deriváty (futures, opce a CFD na uvedená podkladová aktiva + VIX)

Počáteční hodnota (7. 10. 2011): 50 000 000 Kč

Aktuální hodnota (1. 11. 2011): 51 040 000 Kč

Oficiální datum zahájení činnosti: 3. 1. 2012

Poplatek za správu: 1,5 % ročně ze spravované částky*

Procento ze zisku: 15 %

Minimální vstupní částka: 1 milion Kč, individuálně**

Max. velikost vstupních částek: 1 miliarda Kč

Správce: Dan Vořechovský

* neplatí se při poklesu hodnoty v aktuálním účetním období oproti předchozímu účetnímu období. Konkrétní podmínky ve smlouvě.

** pro rodinné příslušníky a blízké známé existuje výjimka z minimální vstupní částky