VCM global market wrap-up

08.03.2012 22:29

 

Důležité události

  • Více než 90 % soukromých věřitelů přistoupilo na výměnu řeckých dluhopisů
  • Mario Draghi nepotěšil trhy, s dalším kvantitativním uvolňováním nepočítá
  • Zemní plyn pokračuje v propadu, je znovu na minimech
  • Káva posílila o více než 5 procent

Souhrn

Asijské akciové trhy v noci na dnešek výrazně vzrostly. V podstatě jediným hnacím motorem růstu byl proces výměny řeckých dluhopisů, kdy soukromí věřitelé měli do dnešních dvaceti hodin čas na registraci k dobrovolné výměně. Podle aktuálních informací přistoupilo na podmínky výměny více než 90 % věřitelů, což se čekalo. I když se to čekalo, nebránilo to trhům v růstu, protože ty poslední dobou rády započítávají do cen pozitivní faktory opakovaně.

Řecký faktor stál i za růstem evropských akciových trhů. Německý DAX si připsal 2,45 % a tím téměř smazal úterní ztráty. K pozitivní náladě přispěla i německá průmyslová výroba v lednu, která vzrostla o 1,6 % (čekalo se 1,1 %). Trhy rychle zapomněly na včerejší negativní data o objednávkách, která vypovídají o budoucnosti mnohem více a která trh včera s úspěchem ignoroval.

Trhy později odpoledne mírně zchladil Mario Draghi (německé akcie odpoledne krátce klesly o víc jak procento), který oznámil, že se s dalším uvolňováním měnové politiky nepočítá. ECB také snížila výhled růstu. Draghi ale hned uklidňoval, jak je teď situace v EU díky ECB báječná a skvělá a trhy začaly okamžitě růst. Iracionální růst akcií tažený zcela nepodloženými nadějemi na zázrak tak pokračuje.

Podobná situace panovala na páru EURUSD, který kopíroval vývoj na akciových trzích. Po návratu risk-on na trhy je tak euro znovu v kurzu a dá se očekávat jeho další posilování (i díky včerejší spekulaci o možném QE3 v USA).

Komodity

Dařilo se logicky i komoditám. Zlato v průběhu dne a znovu večer překonalo hranici 1 700 dolarů a dá se předpokládat další posilování (i kvůli QE3). Nejvíce se dnes z komodit dařilo kakau, které si připsalo více než pět procent. Důvody jsou v podstatě stále stejné, očekávaná horší produkce Pobřeží Slonoviny a Ghany po loňské rekordní produkci. K tomu se dnes přidalo už miliónté uklidnění situace v Evropě a naděje na to, že poptávka bude dobrá. Díky optimismu se stabilizovala situace na trhu s kávou (arabicou). Vzhledem k očekávaným rekordním produkcím v Indonésii a v Brazílii lze však očekávat další pokles, a to navzdory tomu, že cena již výrazně klesla, protože to vypadá, že produkce bude nad očekávání výborná (poptávka navíc nebude nijak dobrá, což v současných cenách není zakomponováno).

Nedařilo se naopak znovu zemnímu plynu, který se po několika týdnech propadl zpět k 10letým minimům (2,24 za mmBTU). Důvodem jsou větší než očekávané zásoby plynu a potvrzení předpovědí o nadprůměrně teplém jaru. Se zemním plynem to krátkodobě moc dobře nevypadá, dlouhodobě je však na těchto úrovních zemní plyn mimořádně zajímavý.

 

Indikátory

Měna

Důl.

Indikátor

Aktuální

Očekávání

Předchozí

EUR

**

Průmyslová výroba, Německo

1,6 %

1,1 %

-2,6 %

GBP

***

Rozhodnutí o úrokových sazbách, Velká Británie

0,5 %

0,5 %

0,5 %

EUR

***

Rozhodnutí o úrokových sazbách, ECB

1,00 %

1,00 %

1,00 %

USD

*

Žádosti o podporu v nezaměstnanosti, USA

362 tis.

350 tis.

354 tis.

USD

*

Zásoby zemního plynu, USA

-80 mld.

-86 mld.

-82 mld.

 

Akciové trhy

Index

Země

Close

Změna

Open

Maximum

Minimum

S&P500

USA

1 366

0,98 %

1 353

1 369

1 353

DAX 30

Německo

6 835

+2,45%

6 723

6 838

6 704

Hang Seng

Hong Kong

20 901

+1,32%

20 723

20 910

20 681