VCM global market wrap-up

23.02.2012 22:06

 

Důležité události

  • Pozitivní index podnikatelského prostředí Ifo v Německu
  • EK snížila odhad růstu eurozóny, posílá ji do recese
  • Ropa Brent překonala historická maxima (v eurech)
  • Zlato blízko hranice 1 800 dolarů za unci

Souhrn

Po včerejších výrazně negativních makro datech dnes přišla na první pohled pozitivní data. Prvním byl index podnikatelského prostředí Ifo z Německa. Radost nad výsledkem kalí to, že indexy sentimentu mají v současném prostředí nulovou vypovídací a prediktivní schopnost (spirála pozitivní podpory). Indexy sentimentu jsou obecně zcela obskurní a nic neříkající.

Ještě dopoledne vyšla prognóza EK, která mluví o poklesu eurozóny v letošním roce o 0,3 % (z +0,5 %). Výrazný byl pokles prognózy u Itálie (-1,3 %) a Španělska (-1,0 %). Tato prognóza je zřejmě příliš negativní a má spíš politický význam (aby ECB nepřestala s extrémně uvolněnou měnovou politikou, která jediná drží Evropu nad vodou). Evropské trhy na tuto zprávu reagovaly poklesem, nakonec ale skončily jen mírně pod včerejšími hodnotami. Optimismus na trzích je totiž téměř nezničitelný.

Asijské trhy bez zásadních makro dat mírně klesaly (všechny do 1 % kromě Soulu), kdy se na trzích projevily obavy z dalšího hospodářského růstu, vývoje v Řecku a cen ropy.

V USA přišla jen dvě makro data, která trh přijal pozitivně. Šlo o růst cen domů (+0,7 %) a žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které zůstaly na hodnotě 351 tisíc (po revizi výsledku z minulého týdne). Žádosti jsou tak nejníže za 4 roky. Škoda, že důvodem není síla ekonomiky, ale to, že lidé opouštějí trh práce (což média a analytici nejsou schopni pochopit, ač čísla jsou jasná). Růst cen domů měl zase údajně signalizovat lepšící se trh s nemovitostmi. Pokolikáté jen už? Trhy berou jakákoliv data, která vypadají pozitivně a na jejich základě okamžitě posílají akcie nahoru. Americké akcie nakonec posílily o téměř půl procenta.

Zajímavě se dnes vyvíjelo euro proti dolaru. Po Ifo indexu posílilo až na 1,3340, aby po zprávě EK kleslo zpět pod hranici 1,33. Odpoledne však z ničeho nic našlo sílu a vrátilo se k dopoledním hodnotám. Večer pak vystřelilo až nad 1,3370. Důvod není jasný, ale eurooptimisté důvody k nákupu jejich milované měny nepotřebují, takže po něm ani nepátrejme.

Komodity

Dnes znovu rostly ceny ropy (Brent i WTI). Brent se dostal v eurovém vyjádření na svá historická maxima. Lehká ropa WTI po zprávě o rekordních zásobách v USA začala prudce růst (byť zásoby byly mnohem vyšší než minulý týden a téměř odpovídaly očekáváním) a nakonec vzrostla až nad 108 dolarů za barel (že by se šílenství z akciových trhů přenášelo i na trh s ropou? jednoznačně ano, ropu nahoru táhne pouze měnová politika; dnes se k tomu navíc přidala dlouhá pozice GS). Za sílou Brentu v posledních dnech stojí stále ten stejný faktor, situace v Íránu.

Loserem dne bylo kakao, které po výrazném růstu až na 2 450 dolarů kleslo o víc jak 4 procenta. Korekce byla na místě (byť bez zásadních zpráv). Klesal také zemní plyn, který v uplynulých dnech výrazně posiloval. Dnešní zásoby ho však poslaly dolů.

Pod 90 dolary je znovu bavlna, kterou táhne dolů dobrá úroda a nepříliš vysoká poptávka.

Zlato se již pomaličku blíží hranici 1 800 dolarů za unci, které rovněž těží z optimismu na trzích (na trhu se začínají objevovat informace o zvýšení požadavků na marže). Optimismus (insane optimism) lze vidět hlavně na stříbru, které vzrostlo až k 36 dolarům. Jakmile optimismus na trzích opadne, odporoučí se znovu dolu.

Indikátory

Měna

Důl.

Indikátor

Aktuální

Očekávání

Předchozí

EUR

*

Index podnikatelského prostředí Ifo

109,6

108,8

108,3

USD

*

Žádosti o podporu v nezaměstnanosti

351 tis.

355 tis.

351 tis.

USD

*

Index cen domů

0,7 %

0,2 %

0,7 %

USD

*

Zásoby ropy

1,6 mil.

1,7 mil.

-0,2 mil.

 

Akciové trhy

Index

Země

Close

Změna

Open

Maximum

Minimum

S&P500

USA

1 363

+0,43 %

1 358

1 364

1 352

DAX 30

Německo

6 809

-0,5 %

6 839

6 897

6 741

Hang Seng

Hong Kong

21 381

-0,78 %

21 357

21 429

21 326