VCM global market wrap-up

20.03.2012 22:46

Důležité události

  • Obavy z vývoje čínské ekonomiky poslaly světové trhy dolů
  • Největší pokles zaznamenaly komodity citlivé na poptávku z Číny
  • Kakao prudce posílilo po obavách o kvalitu úrody
  • Bavlna se vrátila k poklesu

Souhrn

Asijské trhy se obchodovaly smíšeně, šanghajská a hongkongská burza ale klesly o více jak 1 %. Evropské trhy a americké trhy zasáhly obavy z vývoje čínské ekonomiky, kde včera NDRC rozhodla o zvýšení cen benzinu a nafty pro koncové spotřebitele o 6,5 až 7 %. Zároveň s tím přišly zprávy o dalším poklesu cen nemovitostí v 45 čínských velkoměstech. To vytváří obavy o vývoj poptávky, přičemž primárně se to projevilo na výrazném poklesu cen akcií automobilek, těžařů a průmyslových kovů. V USA trhy podpořila data z trhu s nemovitostmi. Ta sice nebyla jednoznačně pozitivní (pokles započaté výstavby nových domů, růst stavebních povolení), ale už jsme si zvykli, že trh s jásotem přijímá cokoliv.

Zajímavostí byl vývoj na páru EURUSD, kde euro dopoledne kopírovalo vývoj akciových trhů. Poté ale během pár minut skokově posílilo a vrátilo se na hodnoty ze včerejška. Důvodem byla vskutku „překvapivá“ zpráva, že Řecko obdrželo první část ze slíbených prostředků z ESFS a že tedy „nezbankrotuje“. Výhled se samozřejmě nemění, euro je enormně nadhodnocené.

Komodity

Nedařilo se (až na výjimky, viz dále) komoditám, což bylo stejně jako u akciových trhů dáno zprávami z Číny. Ropa Brent klesla o více jak procento. Na cenu mělo vliv i prohlášení ze Saudské Arábie, která je připravena zvýšit vývoz do USA i produkci na starých polích. Saudové považují cenu ropy za příliš vysokou a chtějí tak sami i společně s dalšími producenty její cenu snížit. Po nárůstu v předchozích dvou dnech klesal i zemní plyn, a to v obavách o vývoj zásob, protože podle předpovědi má být v USA v dalších dvou týdnech opět nadmíru teplé počasí.

Dařilo se naopak kakau (+3,63 %). Pro kakao momentálně hrají zprávy z Pobřeží Slonoviny. Podle vývozců totiž do přístavů přicházejí malé kakaové boby nevalné kvality s vysokou hladinou volných mastných kyselin. Na úrodě se tak projevila čtyřměsíční sucha. Vzhledem ke konci aktuální sklizně by to však nemuselo mít na cenu větší vliv a i nadále očekávám, že celková úroda (hlavní i vedlejší) bude lepší, než se čeká, a především poptávka výrazně zaostane za očekáváními.

Cukr dnes sice nakonec neposílil, ale klesl jen mírně o 0,19 %. Cukru pomáhají aktuální zprávy o tom, že sklizeň v největším brazilském regionu zaostane za únorovými očekáváními. Problémem je, že obsah sacharózy by mohl být naopak vyšší, takže v důsledku by pokles sklizně nemusel být pro nabídku negativní. Trhy ale dále podporuje pokračující sucho. V této fázi je však cukr poměrně dost překoupen a současné ceny spíš odpovídají nejhoršímu pravděpodobnému scénáři. A protože trh optimisticky očekává vysokou poptávku, považuji cukr za nadhodnocený.

Mimořádně negativní zprávy přicházejí stále pro bavlnu (byť včera se bavlně dařilo po zprávách o vyšší poptávce po vývozech z USA ze strany Číny). Rekordní produkce v Indii a Brazílii totiž koresponduje s vysokou produkcí v USA a při obecně slábnoucí poptávce je to pro bavlnu ten nejhorší scénář. Bavlnu přitom drží nad vodou obecná víra ve zlepšení hospodářské situace. Vzhledem k tomu, že farmáři oseli větší plochu než předchozí sezóně, lze očekávat nárůst produkce i v další sezóně. I kdyby Čína přistoupila k dalšímu uvolnění měnové politiky (což asi udělá), bude to mít na poptávku po bavlně jen mizivý vliv, protože bavlna se bude spíš nakupovat ze skladů se zásobami. Pro bavlnu zkrátka momentálně nehraje vůbec nic.

Indikátory

Měna

Důl.

Indikátor

Aktuální

Očekávání

Předchozí

EUR

*

PPI, Německo

0,4 %

0,5 %

0,6 %

USD

**

Započaté stavby nových domů, USA

698 tisíc

705 tisíc

706 tisíc

USD

**

Stavební povolení, USA

717 tisíc

695 tisíc

682 tisíc

 

Akciové trhy

Index

Země

Close

Změna

Open

Maximum

Minimum

S&P500

USA

1 406

-0,30 %

1 410

1 410

1 398

DAX 30

Německo

7 055

-1,39 %

7 122

7 125

7 032

Hang Seng

Hong Kong

20 888

-1,08 %

21 183

21 183

20 787