VCM global market wrap-up

19.03.2012 21:41

Důležité události

  • Trhy znovu odolaly přívalu negativních makro dat
  • Komodity v očekávání QE3 rostou
  • Euro znovu výrazně posílilo proti americkému dolaru
  • Rostou spekulativní nákupy cukru

Souhrn

Asijské trhy navázaly ne negativní makro data z USA a vesměs stagnovaly nebo klesaly. K poklesu se následně přidaly i evropské trhy po velkém propadu průmyslových objednávek v Itálii a dalším poklesu stavebního sektoru v eurozóně (ještě více stavebnictví kleslo v EU27). Pozitivně trh naopak hodnotil přebytek platební bilance (aniž by se obtěžoval podrobnější analýzou). Negativní makro data přišla také z Kanady a z USA. To však trhy povzbudilo, protože negativní data trh zjevně vnímá jako zvýšení pravděpodobnosti oznámení QE3. Trhy si jednoduše zvykly na to, že při příchodu negativních dat se vlastně není čeho obávat, protože se prostě do ekonomiky nasype víc peněz a všechno bude zase skvělé a báječné.

Toto myšlení se nejvíce projevuje na forexovém trhu, kde dolar oslaboval druhý obchodní den po sobě. Trh přitom stále obchoduje jen „naděje“, nic „hmatatelného“. Nejvíce nadhodnocenou měnou současnosti je pravděpodobně euro, které proti dolaru nesmyslně posiluje (dnes až na 1,3265), čímž se ale vytváří ziskové příležitosti, za což děkuji. Trhy jsou jednoduše v tuto chvíli v euforii z toho, že se eurozóna nerozpadla a přehlížejí veškeré fundamenty a tvrdá data.

Komodity

Očekávání dalšího měnového uvolnění v USA se projevila i na komoditách, které vesměs rostly (jinými slovy kvůli klesajícímu dolaru). Ropa Brent stagnovala, ale drží se u hranice 126 dolarů, americká lehká ropa rostla, a to navzdory rekordním a rostoucím zásobám. Důvodem byl opět klesající dolar a ničím nepodložená očekávání stavebníků, že teď už opravdu poroste poptávka po nových domech. Logicky dnes vzrostlo zlato a stříbro. Klesaly naopak obilniny, kde se projevily technické prodeje a lepší předpověď počasí v USA. Zajímavě se vyvíjí situace u cukru, kde rostou spekulativní nákupy, ačkoliv očekávání ohledně úrody v Brazílii a v Indii jsou vysoká (což podporuje i pokles čistých dlouhých pozic). Na rekordní hodnoty se vyšplhaly krátké pozice u kávy, která klidně může pokračovat v poklesu, protože nabídka bude velmi dobrá a s poptávkou to moc slavné nebude. Dařilo se kakau po opětovných obavách o úrodu kvůli nerovnoměrným dešťům a velmi teplému počasí.

Indikátory

Měna

Důl.

Indikátor

Aktuální

Očekávání

Předchozí

EUR

**

Průmyslové objednávky, Itálie

-7,4 %

-3,8 %

5,2 %

CAD

**

Velkoobchodní prodeje, Kanada

-1,0 %

0,4 %

1,0 %

USD

**

NAHB Housing Market Index, USA

28

30

28

 

Akciové trhy

Index

Země

Close

Změna

Open

Maximum

Minimum

S&P500

USA

1 410

+0,40%

1 404

1 414

1 402

DAX 30

Německo

7 154

-0,05%

7 144

7 155

7 095

Hang Seng

Hong Kong

21 115

-0,95%

21 454

21 454

21 075