Summit EU skončil dohodou, že ..., ehm, ... se dohodneme v březnu 2012

09.12.2011 17:39

 

Do Vánoc prý nebude žádný další summit. Další summit prý bude až v březnu a tam už ale fakt padne konečné rozhodnutí. Možná jde o jedinou pozitivní zprávu ze summitu. Dnešní zasedání představitelů členských zemí EU mělo rozhodnout o tom, jak se EU tentokrát už ale vážně definitivně vypořádá se svou tíživou situací.

Jasným poselstvím je, že si EU koupila čas. Z výstupu summitu vyplývá, že o všem podstatném se rozhodne v březnu 2012. Veškerá ujednání jsou jen povrchní. EU se dohodla na pravidle hospodaření s vyrovnaným rozpočtem (±0,5 % HDP), ale od jakého data, to nebylo stanoveno. Nebyly ani stanoveny konkrétní sankce za nedodržení Maastrichtských kritérií (která zůstávají v platnosti).

Ustanovení týkající se smlouvy o ESM (honosně evropský mechanismus stability, laicky „dotace pro švorcáky“) jsou ještě méně jasná. Hovoří se o urychlení vstupu ESM v platnost, tak aby začal platit v červenci 2012 (stačí přitom ratifikace zemí reprezentujících více než 90 % vloženého kapitálu).

Jedinou jasnou novinkou je de facto ustanovení o tom, že EU poskytne (země to potvrdí do 10 dnů) IMF ve formě bilaterálních půjček 200 miliard eur, aby IMF měl dostatek prostředků na půjčky EU. To jinými slovy znamená, že si země EU půjčí (protože oněch 200 miliard nemají), aby půjčili IMF a ten jim tyto prostředky půjčí zpět. Tento podivný kolotoč má svůj důvod: peníze půjdou od evropských centrálních bank, které mají na základě Lisabonské smlouvy zakázáno financovat státní dluh (no-bail-out clause). Tímto kolečkem se tedy tento zákaz obchází. Údajně je to proto, že IMF je důvěryhodná instituce, která byla vlastně pro pomoc zemím v potížích vytvořena. A taky asi proto, aby tato už beztak nesmírně důležitá instituce neztratila nic ze své důležitosti.

Akciové trhy primárně zareagovaly na nepotvrzený plán Číny (Čínské centrální banky) na vytvoření investičních fondů s kapitálem 300 miliard dolarů, které by investovaly ve Spojených státech a Evropě, a na to, že Německo nakonec ustoupilo a umožnilo dohodu o bilaterálních půjčkách.

Řešení krize se nejenže nekoná, ale vůbec jsme se nepohnuli z místa. Trhy už vlastně nějaké summity příliš nezajímají, zajímá je hlavně to, kdy začnou centrální banky dodávat na trh stovky miliard eur a dolarů.