Spojené státy z recese nevystoupily, akciové trhy jsou nadhodnocené

29.10.2009 15:12

 

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí tohoto roku podle vývoje reálného HDP vzrostla na anualizované bázi o 3,5 %. Dominantním faktorem byl enormní růst spotřebních výdajů (a dobří ekonomové vědí, že utrácení samo o sobě je opakem ekonomického růstu, ne synonymem), zejména pak spotřeba statků dlouhodobé spotřeby o 22,3 % (nejvíce od roku 2001). Investice táhla nahoru hlavně lepšící se situace na trhu nemovitostí, kde dosáhl nárůst výdajů o 23,4 % (zde úřadovala daňová úleva ve výši 8 tisíc dolarů pro lidi, kteří investují do vlastního bydlení úplně poprvé). Je evidentní, že americkou ekonomiku „vytáhly z recese“ opět (stejně jako v roce 2001) jen dluhy (ať už v podobě nových soukromých úvěrů plynoucích z rozšíření měnové zásoby, nebo v podobě nových státních úvěrů, které si americká vláda musela vzít na úhradu Obamova stimulačního balíčku ve výši 787 miliard dolarů).

O tom, že americká ekonomika vystoupila z recese, nemůže být vůbec řeč (při pohledu na meziroční růst navíc vidíme nadále pokles o 2,3 %, meziročně rostly pouze státní výdaje). Bernanke a Obama zabránili tomu, aby americká ekonomika prošla procesem restrukturalizace, který zoufale potřebuje. Největší problém, který existuje na mikroekonomické úrovni, tedy ve struktuře nabídky (alokace výrobních faktorů v jednotlivých odvětvích výroby a služeb), nebyl odstraněn a vyřešen. Naopak vývoj čím dál víc naznačuje, že americká ekonomika skutečně napodobí stagnaci japonské ekonomiky z 90. let.

Růst amerických akciových trhů od jara tohoto roku je tažen pouze vírou v lepší zítřky (bez uvolnění měnové politiky by to pochopitelně nešlo), nikoliv reálnými změnami v americké ekonomice. Americké akciové trhy jsou nepochybně nadhodnoceny a čeká je korekce (naznačují to i aktuální hospodářské výsledky firem).

---

 

Pozn. Definovat recesi jako minimálně dvě po sobě jdoucí čtvrtletí poklesu reálného HDP je naprostý nesmysl. Recesi nelze na základě statistických indikátorů přesně definovat (statistické indikátory zkreslují skutečnou situaci, jsou účelově manipulovány, HDP není měřítkem ekonomické výkonnosti).