Soros ve 4. čtvrtletí zdvojnásobil pozici ve zlatě, co to znamená?

18.02.2010 11:14

Není to tak dávno, co George Soros v Davosu horlivě vysvětloval, že se na trhu se zlatem vytvořila evidentní bublina. Zda tomu tak je, může být, nemůže být, či není, nechci v tuto chvíli rozebírat, i když je to navýsost zajímavé téma. Toto vyjádření je zajímavé v kontextu zveřejněných informací o vývoji investic Soros Fund Management v posledním čtvrtletí loňského roku. Z těch vyplývá, že Soros od října do konce prosince roku 2009 zdvojnásobil svou dlouhou pozici ve zlatě.

Jak je tedy možné, že Soros mluví o bublině a o tom, že cena zlata se propadne, a zároveň nakupuje zlato (resp. ETF fond SPDR Gold Trust)? Důležitých je hned několik faktorů. V první řadě je klíčové ono „zároveň“. Od konce prosince již uplynulo více než 45 dnů a za tu dobu mohl Soros uzavřít buď část pozic, nebo všechny, není to vůbec nereálné, nebyl by sám z velkých investorů, kteří zlato v posledních týdnech prodávali. Za druhé, názor na zlato či na jakoukoliv investici se může v důsledku neočekávaného vývoje radikálně změnit. Pokud Soros nečekal problémy v Evropě, problémy s úvěry v Číně nebo pravděpodobné dvojité dno v USA, pak mohl velmi rychle změnit svůj názor na zlato. A pokud zlato považoval za bublinu a vezl se s růstem trhu, tak po zjištění skutečného hospodářského stavu v Evropě a v USA rychle změnil názor (Soros se obává dvojitého dna, ale nikoliv kvůli nedostatečné restrukturalizaci během recese, ale kvůli nedostatečným stimulačním programům vlád). Třetí důležitou věcí je to, že Soros nemluvil o žádném horizontu, v kterém by mělo zlato klesnout. Mluvil o tom, že se zlato může brzy propadnout. Zlato tedy může dost dobře držet.

Pokud Soros zlato prodal, udělal podle mě dobře. Zlato bude velmi pravděpodobně klesat. Důvodem je to, že investoři nyní na zlato nahlížejí jako na rizikovou investici. Zlato silně koreluje s americkými akciovými trhy a je patrné, že názor na zlato jako rizikovou investici převládá. Důvodem je nepochybně výrazný nárůst ceny v posledních dvou a půl letech (zlato bylo vynikající ochranou investicí od druhé poloviny roku 2007). Dlouhodobě je zlato velmi dobrá investice, ale krátkodobě se může propadnout klidně někam k hranici 800 dolarů za unci. I já jsem radikálně změnil názor na zlato a veškeré dlouhé pozice ve zlatě ukončil.