Povodně jsou požehnáním, ne katastrofou

02.06.2013 23:23

Povodně jistě nejsou nic příjemného, to všichni víme, často z vlastní zkušenosti. Nepříjemné je hlavně to velké množství vody v jednu chvíli, to je jasné. Nepropadejme ovšem krátkozrakému strašení médií. Reportéři nás s dramatickým tónem v hlase informují o tom, jaké škody povodně způsobují. To je ale zásadně nesprávný pohled na tuto „přírodní katastrofu“ (už tento samotný termín je fundamentálně chybný a zcestný). Povodně jsou ve skutečnosti nesmírným štěstím, za které bychom měli děkovat.

To, že přírodní pohromy jsou ve skutečnosti pro ekonomiku požehnáním, dokládají četné zkušenosti z minulosti. Stačí připomenout druhou světovou válku a poválečný hospodářský zázrak Německa. Z poslední doby pak například hurikán Katrina, který přinesl v následujících dvou letech prudké hospodářské oživení (jasným důkazem je prudký rozvoj trhu nemovitostí, který bohužel následně zničili chamtiví spekulanti).

Klíčová je přitom role státu. Veškeré ekonomické aktivity související s tzv. obnovou po přírodní katastrofě musí řídit a financovat zásadně stát. Musí se okamžitě zavést povodňová daň a hospodářský růst musíme postavit na dotacích (hospodářský zázrak Německa byl koneckonců výsledkem Marshallova plánu, což byl obří balík dotací, bez něhož by Evropa dnes živořila v chudobě).

Neklesejme proto na mysli, čekají nás světlé zítřky a až přestane pršet, můžeme se pod taktovou nejlepšího evropského ministra financí pustit do oprav silnic, domů, mostů, automobilů, infrastruktury, atd. Už jen tyto samotné věty mě naplňují optimismem a důvěrou v budoucí hospodářský růst. Čeká nás hospodářský zázrak.