Pokles zlata neznamená návrat k rizikovým aktivům

26.08.2011 15:27

Mnohé komentáře analytiků a ekonomických novinářů hovořily v uplynulých dvou dnech o odklonu trhů od zlata a k opětovnému návratu k rizikovým aktivům. Nic takového se však podle mého názoru neděje.

Zlato a stříbro klesly zcela „přirozeně“ v rámci korekce, protože nárůst v posledních týdnech byl enormní a obě komodity byly jednoduše „překoupené“. S tím souviselo „přeprodání“ akcií a krátkodobé rychlé posílení akciových indexů na celém světě (i když DAX je dnes už níž než na začátku týdne). Co se týká švýcarského franku, ten stejně jako zlato v poslední době raketově posílil a korekce byla zcela na místě. Navíc se počítá s tím, že švýcarská centrální banka by v případě dalšího posilování zasáhla (což neznamená, že frank v budoucnu nebude znovu posilovat, ale krátkodobě se dá čekat, že posilovat nebude).

Zlato a stříbro by již neměly nijak výrazněji klesat, naopak začnou zase posilovat, protože ekonomická situace zkrátka je špatná a nic na tom nezmění ani dnešní očekávané Bernankovo vystoupení (16:00 našeho času). Stejně jako většina ekonomů neočekávám žádná prohlášení o třetím kole kvantitativního uvolňování, to je ryzí utopie.

Pokud Bernanke neřekne nic zásadního a bude jen všeobecně „tlachat“ o tom, jak americká ekonomika skutečně zpomaluje, ale že to vlastně není tak hrozné a že je Fed připraven zasáhnout, když se vyhlídky významně zhorší, posílí to americký dolar, švýcarský frank a zlato se stříbrem. Dolů se odporoučí ropa a akcie. U zemědělských komodit lze obtížně odhadovat, jak zareagují, protože u mnohých probíhá nebo se očekává sklizeň, spíše se přikláním ke krátkodobému poklesu (plus u bavlny bude hrát roli i očekávání dopadů hurikánu Irene).