Pár poznámek k maloobchodnímu prodeji v USA

14.04.2010 18:36

 

Ve Spojených státech se v posledních dvou měsících vytvořilo v oblasti akcií iracionální nákupní šílenství, které má základ v extrémně volné měnové politice, díky níž proudí miliardy dolarů na americké akciové trhy, což vytváří dojem o skvělém zotavování americké ekonomiky. Dnes se tato nálada opět projevila, a to po oznámení výsledků maloobchodního prodeje v březnu, které novináři (ale podle reakcí i investoři) označují za „silné“, „vysoké“, atp. 

V březnu vzrostly maloobchodní prodeje o 1,6 %, když analytici čekali 1,2 %. To se zdá jako solidní (rozhodně ne vynikající) výsledek. Jenže není ani solidní. Onen rozdíl byl téměř výhradně dán výbornými výsledky na straně prodeje aut, které jsou stále ještě ovlivněny státními podporami pro automobilky a akcemi automobilek v USA, které se doslova předhánějí ve slevách. Bez prodeje aut byly maloobchodní výsledky v souladu s očekáváním analytiků, které nebylo nijak optimistické. Prodejní výsledky bez aut navíc vykázaly proti únoru jen poloviční růst, a to navzdory tomu, že prodeje byly podle vyjádření maloobchodních řetězců velmi pozitivně ovlivněny Velikonocemi.

Novináři, ale i analytici, z prodejů ihned vyvozují, že to je známkou zlepšování americké ekonomiky. Jenže vyšších spotřebních výdajů bylo dosaženo na vrub úspor, jak vyplývá ze statistik. Disponibilní příjem amerických domácností totiž podle všeho v prvním čtvrtletí tohoto roku klesl. Z posledních statistik také vyplývá, že klesla průměrná hodinová mzda. To je sice z dlouhodobého hlediska dobře, ale signalizuje to jediné: že poptávka je ve skutečnosti stále slabá a na trhu práce je velká konkurence.  

Vývoj amerických akciových indexů v posledních dvou měsících je pěknou parodií na obnovu hospodářského růstu po recesi. Ačkoliv se drží odhady analytiků u všech klíčových ekonomických dat při zemi a reálné ukazatele je překonávají jen velmi málo nebo vůbec, americké akcie rostou a rostou a rostou. Tento stav ale může podle všeho přetrvat, protože „z ničeho vytvořené prostředky“ bankovních a finančních institucí evidentně proudí na trhy aktiv, zejména do akcií (ale i do komodit). Bude záležet na tom, jak špatný bude reálný vývoj americké ekonomiky. Pokud nebude dost špatný, tak americké akcie mohou růst i nadále.

Ke skutečně rychlému hospodářskému růstu dochází v jihovýchodní Asii, avšak tam akciové trhy rostou velmi uváženě, přestože i tam je velmi uvolněná měnová politika. V Asii jsou však zdravější ekonomické základy a dlouhodobé investice jsou tam zajímavější než v USA nebo v Evropě.