O Samuelu Strýčkovi

23.08.2012 13:18

Byl jednou jeden (//omlouvám se, lepší úvod jsem nevymyslel) muž, který se jmenoval Samuel Strýček. Říkejme mu familiérně Sam. Dařilo se mu dobře. Jednou potkal jakéhosi Benjamina (říkejme mu Ben). Stali se nejlepšími přáteli. Benovi neleželo na srdci nic víc než blaho Sama.  Protože Benovi přišlo, že by se Samovi mohlo dařit ještě lépe, doporučil mu jakousi medicínu (říkejme jí „medicína i“). Šlo o vyzkoušenou medicínu. Někdo tvrdil, že je návyková a má katastrofální důsledky. Ben si to ale nemyslel. Sam jí vyzkoušel a bylo mu skvěle, tak, jak říkal Ben, mnohem lépe než dřív. A užíval ji pravidelně, dokonce postupně zvyšoval její množství.

Samova štěstí si všimli jeho rodiče, Stanislav a Patricie (říkejme jim také třeba S&P), a měli nejméně takovou radost jako Sam. Sam si na medicínu zvykl, měl jí čím dál raději a bral si jí stále víc. V určitém okamžiku si už ale víc vzít nemohl, protože to bylo nebezpečné. Ben trochu znejistěl a raději Sama varoval, že by měl spíš množství snižovat, aby nedopadl špatně (byť si to sám nemyslel, ale říkalo se to). Sam ho poslechl, ale jeho stav se postupně zhoršoval. Přestávalo se mu dařit vše, na co sáhl.

Když se jeho stav prudce zhoršil, z čehož byli rodiče velice smutní, dal mu Ben víc této medicíny, která ho měla postavit na nohy. Pomohlo to, rodiče už se začali radovat, ale jenom na chvíli. Větší dávku si už ale Sam vzít nemohl a jeho stav se velmi zhoršil. Ben v tu dobu dostal novou medicínu, říkejme jí „medicína QE“. Řekl o ní Samovým rodičům, kteří souhlasili s jejím podáváním a již dopředu zářili optimismem. Nová medicína zabrala. Samovi bylo lépe, ale zdaleka ne tak dobře jako kdysi. Samovi rodiče chtěli, aby Ben přinesl víc medicíny. Ben poslechl a Sam si vzal stejnou medicínu ve větším množství. Rodiče opět hýřili optimismem. Medicína ale už skoro nezabrala.

Za nedlouho Ben dostal novou medicínu, říkejme jí „medicína Twist“. Pro Sama to byla naděje, což si mysleli i S&P. Jenže tato medicína se v podstatě vůbec neosvědčila. Standa s Patricií proto žádali Bena o medicínu QE, která sice nebyla zázračná, ale Samovi aspoň nebylo hůř. Již dopředu hýřili optimismem, aby Bena trošku „nakazili“ a on jim dal medicínu co nejdříve. S tím, jak se Samův stav zhoršoval, byli rodiče stále optimističtější, protože věděli, že to Bena obměkčí. Navíc si byli jisti, že Sam dostane víc medicíny a bude mu zase dobře. Aspoň na chvíli. A jejich optimismus byl v tu chvíli nezměrný.