Kouzelník Žito z ECB

27.11.2012 18:57

Nejen Česká republika má svého kouzelníka Žita (i když „náš“ Žito vlastně říkal, že už tu být nechce; ale tak trochu náš je). Součástí posledního dohody-nedohody o třetím balíku „pomoci“ Řecku je i zpětný odkup vlastních dluhopisů Řeckem. Prostředky na zpětný odkup získá Řecko částečně ze zisků, kterých ECB dosáhla z obchodování s dluhopisy v rámci programu SMP.

Nechci se věnovat tomu, že stejně jako jiné body dohody-nedohody má i tento bod svou velkou mouchu (počítá s jistou cenou dluhopisů, která téměř jistě taková nebude; bude vyšší). Mnohem zajímavější jsou právě ony ziskové obchody ECB. Ony totiž tak ziskové, jak ECB tvrdí, nejsou. Spíš jsou novou kejklí kouzelníka Žita z ECB Maria Draghiho.

ECB se již poměrně dlouho chlubí, jakých zisků dosáhla a dosáhne z nakoupených řeckých státních dluhopisů. Mimochodem, těchto zisků dosáhla v rámci programu SMP, který nedávno nahradila programem OMT. Proč se tedy ECB zbavila tak výnosného byznysu?

 Zisk z dluhopisů byl dosažen tak, že je ECB nakoupila značně podhodnocené a při splatnosti za ně dostala plnou, nominální hodnotu. Stejně argumentuje i u dluhopisů, které teprve splatné budou (v tomto případě ale zisk rozhodně není jistý, protože záleží, zda si Řecko bude schopné někde půjčit, aby je mohlo splatit; varianta, že by Řecko v následujících letech bylo schopné dostát svým závazkům bez dalších půjček, je ryzí utopie).

Dosažené zisky se dosud počítají v miliardách eur. A tyto peníze (celkem půjde o 10 miliard, ale jen část jde přímo z ECB) ECB velkoryse poskytne Řecku, aby za ně odkoupilo od soukromých věřitelů jejich státní dluhopisy s velkým diskontem (hovoří se o 35 centech za 1 dolar dluhu). Tento velkorysý a jistě geniální krok má jednu vadu na kráse. Odkud se tento zisk vlastně vzal? Ano, z Řecka. Zisku dosáhla ECB proto, že Řecko uhradilo své předchozí státní dluhopisy v plné výši. To, že ECB velkoryse a hlavně co nejhlasitěji daruje tyto peníze Řecku, znamená, že již dříve mohla přistoupit k haircutu a vyšlo by to úplně na stejno. Tedy vlastně ne. Nemohla by se chlubit, jaké má geniální obchodníky s dluhopisy a jak svůj tvrdě vydřený zisk nyní věnuje na dobročinné účely.

To přitom není všechno. Groteskní charakter tomu dodává i způsob financování. Aby Řecko totiž mohlo splatit své dluhy z dluhopisů vlastněných ECB, muselo si na to půjčit. Půjčilo si je od EU a MMF. Evropské země si na to samy musely půjčit, protože mají prázdné pokladny. Vydané dluhopisy kupují komerční banky, kterým dodává likviditu kdo? Ano, ECB! V důsledku si tak svůj domnělý zisk financovala ECB sama (minimálně do určité míry).

Rád bych věřil tomu, že eskamotérské triky českého Žita budou podařenější, než ty, které nám předvádí mág z Frankfurtu.