Je čas udělat euru pá, pá

01.03.2012 13:35

(Upozornění: toto není závazné investiční doporučení, a jestliže se někdo rozhodne na základě následujících informací obchodovat jakékoliv aktivum, nese za ztráty svou výhradní odpovědnost)

Pár euro/dolar a akciové trhy, to je taková nerozlučná „dvojka“. Vývoj byl do značné míry stejný (nikoliv ale identický) proto, že se jedná o riziková aktiva. Akcie jsou rizikové ze své podstaty, euro vlastně taky (byť obecně měna rizikovou investicí být nemusí). Nastal ale pravděpodobně čas na rozchod, minimálně dočasný. Akcie budou vzhledem k LTRO 2.0 dále naivně růst, euro je odsouzeno k poklesu.

Euro je od samého svého začátku takový malý otloukánek, do kterého si všichni rádi kopnou a kterého hájí jen skupina malomyslných. Tak proč si nekopnout taky, zvlášť když si to zaslouží.

Pro pád eura do pekel dělají ECB a evropské státy, co jim jen síly stačí. ECB lije na trhy (prostřednictvím bank) doslova tuny likvidity. Bilance ECB vzrostla za poslední tři měsíce, včetně včerejšího tříletého LTRO 2.0, už na nějaké 3 biliony eur. Oproti začátku loňského léta je vyšší o více než 50 %, proti začátku loňského podzimu je vyšší o 30 %. Slušný výkon, není liž pravda. A jen tak mimochodem, bilance ECB už má stejnou absolutní hodnotu jako bilance Fedu (a jaký měl Fed panečku náskok, který ale loni trestuhodně promrhal).

Bilance ECB do konce roku 2011

Přední země eurosvazu (Německo a Francie především) se pak snaží o to, aby Evropu uvrhly do naprostého chaosu. Zadlužují se, aby pomohly ještě více zadluženým kamarádům splatit závazky, které by jinak nebyli schopni splatit (klasický symptom notorického dlužníka zde asi není třeba připomínat). A pro jistotu neodstraňují příčinu zadlužení, aby byl pád Evropy skutečně grandiózní. EU směřuje k fiskální unii, aby se o všech daních rozhodovalo z Bruselu a žádná země si nemohla užívat výhod nízkého zdanění a nízkých veřejných výdajů.

Evropské ekonomiky navíc začínají mít skutečně velké problémy s davy nezaměstnaných. Po dnešních datech vzrostla míra nezaměstnanosti v EU na 10,7 % (pravděpodobně je to ještě více, i Eurostat ví o kouzlení s čísly dost). A výhled dlouhodobé stagnace evropských ekonomik příliš optimismu nenapomáhá, při absenci růstu se hledají nová pracovní místa dost blbě.

A co na tu chudák euro? V posledních týdnech statečně roste, ale hliněné nohy jsou sakra špatnou oporou. Zdá se, že Fed, navzdory tomu, že hodlá držet úrokové sazby na nízké úrovni až do roku 2014, pomalu opouští myšlenku na QE3 (tedy lépe řečeno myšlenku na to, aby tento program vyhlásil). Americké ekonomice se navíc daří o poznání lépe než evropským antitygrům. Trpí sice velmi podobnými problémy, ale přesto ještě jeví určité známky života. Euru zkrátka fundamentálně nepřeje vůbec nic.

Pár EURUSD může ještě nějakou dobu růst, protože trh může na chvíli zapomenout na skutečné problémy, nepočítám ale, že by to bylo v řádech měsíců. Predikce z počátku roku, která počítala s poklesem hodnoty eura k dolaru na 1,10, zůstává nejen v platnosti, ale je aktuálním vývojem potvrzena.