Investiční komentář k euru

10.05.2010 20:23

Dopad evropského záchranného fondu na akciové trhy a měnové kurzy bude mít podle mého názoru pouze krátké trvání. Záchranný fond totiž v podstatě nic neřeší, naopak situaci v Evropské unii ještě zhoršuje, neboť povede k dalšímu, mnohem výraznějšímu zadlužení. Euro již také po prvotní euforii k dolaru v průběhu dne klesalo a ztratilo již více než 2 %. Podobnou ztrátu euforie je možné pozorovat i na amerických akciových trzích, které ze svých dopoledních maximálních hodnot postupně ustupují.

Obavy z rozšíření dluhové krize Řecka na další země Evropské unie (Irsko, Portugalsko a Španělsko) brzy znovu převáží. Důvodem nebude jen vyprchání euforie ze záchranného fondu, ale i odhalení faktu, že aktuální pomoc Řecku je zcela nedostatečná. Akciové trhy navíc v uplynulých měsících (od jara loňského roku) velmi výrazně a vytrvale posilovaly. Toto posilování přitom bylo způsobeno spíše než skutečným radikálním zlepšováním hospodářského vývoje likviditou, kterou na trh dodaly centrální banky. Navíc je evidentní, že se nenaplnila očekávání ohledně rychlosti oživení světových ekonomik (kromě asijských). 

Pro další korekci amerických a evropských akciových trhů proto mluví kombinace technických a fundamentálních faktorů. Likvidita se podle mého názoru bude minimálně dočasně přesouvat do bezpečnějších aktiv. Primárně by se mělo jednat o zlato.