Investice do čínských akcií? Tento rok určitě ano

10.01.2010 14:34

Čínská vláda prostřednictvím agentury Xinhua oznámila, že v letošním roce utratí veškeré plánované prostředky na stimulaci ekonomického růstu. Stimulační program Číny, který byl spuštěn v listopadu 2008, počítal s tím, že se v letech 2009 a 2010 utratí na veřejné zakázky a podporu průmyslu 4 biliony juanů, tedy zhruba 586 miliard dolarů.

Čína se tím rozhodla pokračovat v iluzorní podpoře budoucího ekonomického rozvoje, protože stimulační prostředky nejsou ničím jiným než přerozdělováním. To je však bohužel obecně vnímáno jako prorůstové opatření, takže se dá krátkodobě (minimálně v horizontu měsíců) očekávat pozitivní reakce akciových investorů (zejména těch institucionálních). Pro investory je tato informace zajímavá proto, že se předpokládá, že přerozdělení půjde k soukromým firmám, na které se v loňském roce nedostalo. V roce 2009 totiž většina prostředků směřovala do stavebnictví, které bylo podpořeno různými stavebními zakázkami. Otázkou tedy je, kam přesně bude pomoc směřovat. Pravděpodobný cíl pomoci vidím v odvětví výroby kapitálových statků, protože vláda se bude podle mého soudu snažit podpořit budoucí hospodářský růst (že tím vyvolá strukturální nerovnováhy, je věc jiná).

Cílem restrikcí čínské vlády má být naopak trh s nemovitostmi. Trh s nemovitostmi začíná opět rychle růst (v listopadu meziročně o 5,7 %, výstavba se zvýšila o 200 %, tržby se téměř zdvojnásobily), takže čínská vláda chce zejména zabránit přílivu zahraničních prostředků na trh nemovitostí. Dalším krokem jsou vyšší nároky na hotovost pro soukromé osoby, které si pomocí hypotéky pořizují druhý byt či dům. Podpora naopak nemine výstavbu levných bytů. I přes snahu čínské vlády (včetně nařízení bankám regulovat úvěry) se dá očekávat, že čínský trh s nemovitostmi bude nadále zrychlovat svůj růst.

Je nepochybné, že Čína bude i v tomto roce rychle růst a žádné problémy nelze předpokládat. Problematicky se jeví měnová politika, jejíž účinky se však mohou projevit nejdříve v druhé polovině roku. Mezi nejzajímavější odvětví řadím finance (bankovnictví), nemovitosti, energetiku a těžební průmysl. Dobře se však budou vyvíjet i odvětví výroby konečných statků, tedy například výrobci sportovních potřeb nebo spotřební elektroniky a bílé techniky.