Co má americký „government shutdown“ společného s akciovými trhy?

02.10.2013 17:53

Na otázku v nadpisu je odpověď velmi snadná. Pozitivní. Nesdílím názor Víta Jedličky, že by akciové trhy oceňovaly snížení výdajů americké vlády (pochopil jsem to jako oslavu předností nižší míry zásahů amerického státu do ekonomiky). Důvodů, proč s tímto názorem nesouhlasím, je hned několik.

Začnu prvním, který je nejméně důležitý. Neznám nikoho a nedokážu si představit, že někdo takový existuje, kdo by věřil, že současný stav není jen dočasný a že se Republikání s Demokraty po pár dnech handrkování v médiích ve snaze zalíbit se co nejvíc voličům nedohodnou na kompromisu a vše poběží ve starých kolejích. Stejně tak jisté je to, že v říjnu dojde k navýšení dluhového stropu pro veřejné zadlužení USA. Neexistuje síla, která by to změnila. Nikdo, kdo by byl reálně schopen tento vývoj (status quo) zvrátit, není.

Další důvodem, proč „government shutdown“ nesouvisí s „free-market teorií“, je to, na jakém principu akciové trhy fungují. Akciové trhy nijak neodrážejí realitu, ale měnovou politiku centrální banky, což jsou dvě zcela odlišné věci. Důvodem je moderní měnový systém nekrytých peněz s dvoustupňovým bankovnictvím, který je schopen vygenerovat tolik prostředků, kolik si bankéři „omanó“. Po uplynulé ztracené dekádě na americkém akciovém trhu je navíc snaha Wall Streetu vydělat na akciích enormní a investiční firmy podporují Fed v nafukování bubliny.

Třetím a nejdůležitějším důvodem je aktuální situace na trzích. Akciové trhy jsou na rekordních hodnotách, ačkoliv americká ekonomika na tom rozhodně skvěle není. Anemický hospodářský růst, přetrvávající nezaměstnanost, rekordní zadlužení veřejného sektoru, opětovný růst zadlužování domácností, nízké úspory. V takovém prostředí nelze vygenerovat zdravý hospodářský růst. Akciové trhy jsou nafouknuté již několikátým kolem kvantitativního uvolňování a v tuto chvíli vůbec nereflektují skutečnou hospodářskou situaci. Naopak. Jakékoliv špatné zprávy jsou dobré zprávy, protože to znamená, že Fed bude dál udržovat ekonomiku na steroidech a prodlužovat toto období všeobecného veselí. To, že taková politika skončí stejně jako v Japonsku neúspěchem a totálním rozvrácením ekonomiky, je věc jiná.

A nakonec. Zkuste na Wall Street vyslovit „free market“. Odpovědí vám bude snůška nadávek, všeobecný posměch a možná skončíte i s hlavou v záchodě, což vám budiž dostatečným trestem za vaši hloupost. Ne, na Wall Streetu je „free market“ sprostá nadávka vyvolávající paniku. Nakupuje se při pravém opaku, když Fed ve všeobecných ovacích oznamuje další a další regulace a umělé stimuly.