Čína evropské dluhopisy prodá

27.05.2010 19:13

Akciové trhy dnes výrazně posilují poté, co čínský úřad pro správu devizových aktiv dementoval včerejší neoficiální informace, podle nichž má dojít k prodeji dluhopisů denominovaných v eurech. Čína podle oficiálních údajů disponuje devizovými rezervami ve výši 2,5 bilionu amerických dolarů. Jejich strukturu však čínské úřady nezveřejňují.

Podle neoficiálních informací Čína vlastní dluhopisy emitované evropskými zeměmi ve výši 630 miliard eur. Čínský juan je přitom pevně zafixován k dolaru, takže posiluje identicky s americkou měnou. Pokud bychom předpokládali, že Číňané evropské dluhopisy v této výši vlastní už šest měsíců, přišli za toto období o zhruba 164 miliard dolarů. Situace v Evropě se přitom bude zhoršovat, protože politici před skutečnými řešeními zavírají oči (viz můj starší komentář Opatření na záchranu eura povedou k jeho konci). K samotným problémům s rozpočtovými deficity a veřejným zadlužením se také podle všeho brzy přidají problémy s hospodářským růstem. Ve Spojených státech navíc pokračuje zpomalování růstu měnové zásoby (ekonomika, tedy poptávka po penězích, sice zpomaluje také, ale ne tolik). Vše tak hraje proti euru.  

Čína je navíc okolnostmi tlačena k uvolnění své měny. S fixní měnou totiž nemůže efektivně řídit svou měnovou politiku a to pro ni bude v následujících měsících klíčové. Pokud Čína juan uvolní a nechá ho, byť po desetinách procent, posilovat a euro bude nadále klesat, ztráty z držby evropských dluhopisů se budou dále prohlubovat.

Čína by mohla evropské dluhopisy držet jen ze strategických důvodů, kdy by si myslela, že svými prodeji způsobí Evropě další problémy. To je celkem oprávněný důvod, zvlášť když Čína oficiálně vyjádřila obavu o vývoj v Evropě. Takový postup by však znamenal, že by Číňané vlastními zdroji evropské země dobrovolně sanovali. K tomu ale nemají žádný důvod. Hospodářská situace v Evropě se bude zhoršovat bez ohledu na to, zda Číňané dluhopisy prodají nebo ne.

 

Z výše uvedených důvodů je proto velmi pravděpodobné, že se čínský úřad pro správu devizových aktiv rozhodne k prodeji evropských dluhopisů (minimálně částečnému, ale jako správce rezerv bych se v tuto chvíli bez váhání zbavil všech evropských dluhopisů). A bude to brzy.